poniedziałek, 25 marca 2019

Figur Figle - figury robią nam niezłe figle - recenzja gry #49 pod patronatem Baby Jagi


Wydawca: Granna
Autor: Andrey Kolupaev
Ilustracje: Natela Manushakian, Piotr Socha
Gra dla 2-6 graczy
Wiek: 6+ (4+)
Czas rozgrywki: 20 minut
Rok wydania: 2019

Prawidłowy rozwój dziecka - nad tym tematem głowi się na pewno każdy rodzic. Co zrobić, by pomóc dziecku iść we właściwym kierunku? Jak wspomóc ten rozwój, żeby pomóc, a nie zaszkodzić? Jakie bodźce będą odpowiednie?
Ja znam jedna z możliwych odpowiedzi! FIGUR FIGLE!
----------------------------------
Pudełko i co w środku 6/6
Kwadratowe, poręczne pudełeczko z rewelacyjną grafiką Piotra Sochy kryje w sobie kolorową grę dla dzieci, z trzema wariantami.
Śliczne pudełko zawiera instrukcję, 54 karty z obrazkami, 15 kart wyboru oraz specjalne pudełko, dzięki któremu gracze nie widzą podczas rozgrywki ukrytych w nim kart.Obrazki na kartach zbudowane są z figur geometrycznych w trzech kolorach. Kółka, trójkąty i kwadraty umieszczone są na różnych kolorach tła (co jest ważne w wariancie dla najmłodszych graczy) - w zależności od kategorii obrazka (np. zawody, owady, ssaki).


Karty wyboru mają dwa rożne rewersy - wykorzystujemy w zależności od wariantu, w którym chcemy zagrać.
Elementy gry są bardzo ładne, estetyczne, przejrzyste, idealne do zabawy z dziećmi. Karty obrazków są duże, bardzo fajnie pasują do dziecięcej rączki, a najważniejsze jest to, że świetnie są na nich widoczne figury.


Bardzo interesującym gadżetem jest pudełko,z  którego wysuwamy karty podczas rozgrywek - każde dziecko chce je mieć w swoich rączkach i wykładać z niego kolejne zgadywanki! Jest duże, kolorowe, z tą śliczną ilustracją z okładki.


Grafika 6/6
Kolorowe pudełko, śliczne grafiki i bardzo przejrzyste duże karty z barwnymi figuralnymi ilustracjami  - tym jednym zdaniem można opisać stronę wizualną Figur Figli.
Jest to gra o specjalnym przeznaczeniu - ma pomóc ćwiczyć dzieciom refleks, spostrzegawczość, uwagę, umiejętność liczenia w pamięci. Dlatego karty są specyficzne. Całość sprawia bardzo miłe wrażenie. Gra jest ciekawa wizualnie, gustowna, stylowa, przyciągająca uwagę, a ilustracje są bardzo intrygujące - talię najpierw godzinami można oglądać i zgadywać, co przedstawiają karty - poznanie ich będzie na pewno bardzo pomocne podczas rozgrywek.

Wrażenia z grania 5/6
Kolejnym atutem gry jest to, że mamy do wyboru aż trzy warianty! Każdy uzależniony od wieku graczy 4, 5 i 6 lat. Grę kupujemy dla 4-latka i powoli pomagamy mu w rozwijaniu rożnych umiejętności.

Wariant "Zgadnij, co to!" - dla 4-latków
Wykładamy kartę z pudełka, a następnie jednocześnie wszyscy starają się jak najszybciej wskazać kategorię, do której należy obrazek widoczny na karcie.


Wariant "Zagubiona figura" - dla  5-latków
Po wyłożeniu karty z pudełka wszyscy jednocześnie zgadują, jakiej figury brak jest na obrazku i starają się jak najszybciej złapać kartę wyboru, na której jest ta własnie figura.


Wariant "Uważaj!" - dla 6-latków
Tu, po wysunięciu karty z pudełka, musimy jak najszybciej zgadnąć czego na obrazku jest najwięcej, czy różowych kółek, czy niebieskiego i żółtego koloru itd.


Z tyłu każdej karty są odpowiedzi zawierające każdy z wariantów:


Te trzy warianty, świetnie dopasowane do wieku dzieci, sprawiają, że gra jest bardzo regrywalna. Poza tym - można w nią grać aż w 6-cio osobowym składzie, dzięki czemu idealnie nadaje się do klubów gier, świetlic szkolnych, środowiskowych, na obozy, czy kolonie, a ze względu na specyfikę nawet do poradni psychologiczno-pedagogicznych.

Wbrew pozorom, wcale to nie jest taka prosta gra, jak by się mogło na pierwszy rzut oka wydawać.
Figury faktycznie potrafią płatać figle. Okazuje się, że to co widzimy, wcale nie jest takie oczywiste, jak się nam wydaje i często rzeczywistość okazuje się być zaskakująca!
A jak się grało? Nasza Jagoda najpierw nie była szczególnie zainteresowana - może dlatego, że jest przyzwyczajona do innych gier, do innych ilustracji. Ale po kilku minutach grania coraz bardziej wkręcała się w rozgrywkę i była bardzo zdziwiona, gdy się okazywało, że na kartach nie trójkątów jest najwięcej, ale np. kółek. No i nigdy nie kończy się na jednej rozgrywce - zawsze gramy co najmniej trzy, cztery razy ;)
Tak więc dla dorosłych, którzy mają dziecko lub pracują z dziećmi i chcą wspierać ich rozwój - Figur Figle to pozycja obowiązkowa!


Plusy:
+ trzy warianty gry
+ duży walor edukacyjny
+ śliczne grafiki
+ kompaktowe pudełko
+ świetny gadżet w postaci pudełka na karty
+ symultaniczna rozgrywka

Gra jest dla Ciebie, jeśli:
- masz małe dziecko i chcesz wspierać jego rozwój
- lubisz grac z dziećmi
- prowadzisz klub gier, świetlice lub zajęcia  w poradni PP
- lubisz małe kompaktowe gry z prosta mechaniką

Grę poleca Baba Jaga! Gra jest pod moim patronatem. I za chwileczkę będzie w przedsprzedaży :)
Dziękuję wydawnictwu Granna za przesłanie gry do figlowania:Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Kim jest Baba Jaga?

Moje zdjęcie
Od kilku lat mieszkamy na wsi, w swojej chatce w środku lasu. Mamy kozy, pieski, kury, kaczki i rzekę. Ja zajmuję się ceramiką, fotografią, pisaniem, lalkowaniem. A planszówki to moja miłość jeszcze z czasów z dzieciństwa, która jakiś czas temu rozkwitła na nowo - założyłam klub gier planszowych na wsi i zaczęłam na blogu opisywać moje wrażenia z grania :)