Eter - wrażenia z ogrywania prototypu

 

Wydawnictwo: Smart Flamingo
Autor: Radek Ignatów
Ilustracje: Dawid Wiącek
Liczba graczy: 2
Wiek: 8+
Rok wydania: 2022
Czas rozgrywki: 10-30 minut

Jest taka legenda, że pewnego dnia spotkali się Radek i Łukasz. Łukasz zapytał Radka: "to jak? robimy razem jakąś grę?" Na to Radek: "no jaha!" i wyciągnął zza pazuchy pewien projekt, który już od dawna za nim chodził i nie dawał spokoju. Okazało się, że są to znane już wielu osobom Czarowieże! Łukasz rzekł: "no ekstra!" i zawołali Dawida. "Eeej, Dawid, skrobniesz jakieś fajne obrazki do nowej gry Radka, którą wyda Łukasz?" Na co Dawid zadeklarował: "no luz, coś tam się maźnie". 

Tak.... powiadają ludzie, że tak było.... Chyba to prawda, bo już za chwilunię rusza kampania crowdfundingowa i ta gra to już fakt autentyczny i prawdziwy!!! ;) Tak powstał ETER! Strategiczna gra dla dwóch magów! 

Prezentacja gry

Eter to małe, zgrabne, poręczne pudełeczko, które już na pierwszy rzut oka porusza przede wszystkim zmysł wzroku, bo graficznie jest naprawdę soczysta! I to dosłownie! Piękne kolory, ciekawe postacie, dobra kompozycja - wszystko zachęca do tego, by pudełko szybko zwiedzić w środku. A wewnątrz mamy bardzo dobrze zapowiadające rozgrywkę komponenty: karty, kafelki i żetony (a w wersji finalnej będą ładniejsze żetoniki i ja już je widziałam, są cuuuudne!). 

Ponieważ jest to gra dla dwóch graczy, mamy tu podział na dwie frakcje - niebieską i czerwoną. Jesteśmy magami walczącymi ze sobą w wielkim turnieju o dominację na kolejny rok. W wyniku walki, do której wykorzystujemy swoje sługi oraz żywioły, tworzy się tytułowy eter - jest to substancja, bez której nie może istnieć Świat Nadksiężycowy, w którym rodzą się i regenerują magowie. Bardzo ciekawa historia, prawda? Uwielbiam, gdy gra ubrana jest w opowieść, która ubarwia całą rozgrywkę i wprowadza nas w klimat :)

No właśnie, klimat! Jest on dodatkowo podbity dzięki rewelacyjnym grafikom Dawida Wiącka. Jestem ich wielką fanką :D Ilustracje są bardzo kolorowe, wyraziste, komiksowe, kreskówkowe. Jestem pewna, że trafią w gusta zarówno dzieciaków, jak i dorosłych. Są takie nieoczywiste, klimatyczne - wybór autora ilustracji był bardzo trafny. 

O co tu chodzi?

Jest to strategiczna gra dla dwóch osób, w której trzeba wykazać się taktyką, by wygrać. Jeden mały błąd zazwyczaj prowadzi do porażki. Więc nie ma tu żadnej losowości - tu możesz liczyć tylko na siebie, wojowniku!

Świetne jest to, że gra powoli wprowadza nas w swoje arkana. Uczymy się jej stopniowo, by wdrażać się coraz bardziej w tajniki rozgrywki.

Na początku jest tryb szkoleniowy, dzięki któremu poznajemy podstawową mechanikę gry. Jest ona bardzo prosta, pewnie najmłodszym graczom już ta wersja przypadnie do gustu. Bardziej ograni planszówkowicze na pewno ucieszą się z wiadomości, że to tylko delikatny wstęp. Gdy dołożymy tu Iluzję albo Eksplozję mocy, to dopiero walka się zaczyna!

Ciekawe jest to, że pole gry, jak eteryczna materia, nie jest dokładnie określone - ono nabiera konkretnych kształtów dopiero wtedy, gdy magowie na pole wysyłają swoje sługi! Tak, no lekko to tu nie jest!


Ale nie odpoczywajmy, bo czeka na nas tryb Starcia Magów. I to już nie jest różdżka Harrego Pottera, to już laska Gandalfa! Tym bardziej, gdy połączymy go z trybem Walki Żywiołów!

Ale to jeszcze nie wszystko! Na sam koniec czeka nas Tryb Turniejowy - dla osób, które już poprzednie tryby mają dobrze ograne i chcą się zmierzyć w ostatecznym zmaganiu magów! 

Wrażenia z grania

Jak widzicie nie opisałam Wam zasad gry, tylko moje wrażenia, ponieważ gra ma prostą instrukcję, a zasady są dość proste do przyswojenia - chociaż troszkę rzeczy trzeba zapamiętać. Poza tym na kilku blogach już są opisane reguły, np. u Damy Gier lub GryfGra. No i gra finalnie będzie się ciut różnić od tej, którą ogrywaliśmy. Ale już teraz jesteśmy usatysfakcjonowani. Jest to tego typu tytuł, który ja bardzo lubię - czyli proste zasady, śliczne grafiki i rozgrywka, która pobudza do myślenia i jest zarazem świetną rozrywką.

Tak więc dobrze, że Radek, Łukasz i Dawid kiedyś się spotkali  i już za chwilę będziemy mogli cieszyć się Eterem :D Obserwujcie stronę wydawcy oraz gry - już zaraz rusza kampania ;)

Do walki zaprosiło nas wydawnictwo Smart Flamingo :)
Komentarze