Lody - gra logopedyczna - recenzja # 78


Wydawca: Unilogo 123 
Autorka: Anna Lubner-Piskorska
Grafika: Magdalena Popovics, Anna Lubner-Piskorska
Liczba graczy: 2-4
Wiek: 3+
Rok wydania: 2020
Czas rozgrywki: ruchomy

Gry i zabawy to nie tylko zapełnienie dzieciom czasu, ale, szczególnie w tym młodszych wieku, poważna edukacja! A jak wszyscy wiemy, nie ma nic lepszego, niż nauka właśnie poprzez zabawę!
Powstaje coraz więcej pomocy naukowych które wspierają pedagogów i inne osoby, które pracują z dziećmi. jedną z nich jest własnie gra Lody - czyli uniwersalna pomoc z zakresu profilaktyki i terapii logopedycznej.



Pudełko i co w środku?
Bardzo ładne, w subtelnej kolorystyce pudełko zawiera dość sporo elementów. Jest to 36 żetonów gałek lodów z obrazkami, 4 kartonowe wafelki, kostka do gry, pionki, śliczny różowy woreczek i instrukcję. Całość jest zrobiona bardzo estetycznie, z dobrych jakościowo materiałów i na pewno długo posłużą.


Grafika
Subtelność tej gry to pierwsze, co rzuca się w oczy Nie ma tu krzykliwych kolorów, czy ostrych barw. Wszystko skierowane jest na odpowiedni odbiór przekazu edukacyjnego. Ilustracje na żetonach są bardzo proste, bardzo czytelne, takie, aby nawet najmłodsze dziecko mogło je prawidłowo odczytać.

Wrażenia z grania:
Bardzo się ciesze, ze ta gra trafiła w moje ręce - pracuję w bibliotece, gdzie często mam różne zajęcia z dziećmi. Tę grę można wykorzystać nie tylko w terapii logopedycznej, ale na różne sposoby. Daje ona wiele możliwości dzięki temu, że sami możemy wprowadzać tu zasady, używać żetonów z obrazkami do różnych zabaw i aktywności. Moja córka np. bardzo lubi rysować i przerysowuje sobie obrazki ze zwierzątkami, dzięki czemu trenuje rączkę.


Gra ma kilka wariantów, które możemy sobie dowolnie rozbudowywać. Do niektórych jest potrzebna plansza, do niektórych z żetonów układa się tor, po którym śmigają pionki.

Na czym polega gra?
Przykładowo weźmy grę pierwszą pt. Ścieżka. Najpierw trzeba określić, czy wybieramy różowe, czy żółte gałki lodowe (szereg syczący, czy szumiący). Każdy gracz otrzymuje pionek oraz wafelek na lodowe gałki, które będzie zdobywał podczas gry. Żetony-gałki układamy obrazkami do domu tak, by tworzyły pętlę-ścieżkę,. Żetony specjalne (chmurkę i słoneczko) umieszczamy w dowolnych miejscach nadając im znaczenie (np. dwa pola do tyłu, do przodu itp). Na starcie, który również sami wybieramy ustawiamy pionki i pierwszy gracz rzuca kostką.


Zatrzymuje pionek na polu wyznaczonym przez rzut kostką, podnosi żeton, wypowiada jego nazwę i układa lodowa gałkę na swoim wafelku Gra toczy się do momentu aż wszystkie gałki będą zebrane, a wygrywa osoba, która zdobędzie ich najwięcej. Zasady są banalnie proste, ale dzięki temu mamy tu dużą możliwość własnej interpretacji dodawania swoich zasad. Gracze mogą na przykład opowiadać historie dotyczące tego, co widzą na obrazku, mogą wymyślać przeciwieństwa, podobieństwa itp. Kreatywność tu może zaszaleć :)


Polecam tę grę każdemu, kto pracuje z dziećmi lub dla tym, którzy mają zacięcie do tego w domu, lubią kreować ciekawe zabawy przy pomocy materiałów dydaktycznych.

Plusy:
+ proste zasady
+ zachęta do kreatywności
+ aspekt edukacyjny

Gra jest dla Ciebie, jeśli:
- pracujesz z dziećmi
- lubisz uczyć poprzez zabawę
- lubisz grać z dziećmi

Dziękuję za tę naukę Unilogo 123



Komentarze