Smok Wawelski - Legendy Polskie - recenzja #67


Wydawca: Granna
Autor: Łukasz M. Pogoda
Ilustracje: Maja Barska
Liczba graczy: 2-4 osób
Wiek: 4+
Rok wydania: 2019
Czas rozgrywki: 15 minut

Smoki pojawiają się w niemalże każdej mitologii na całym świecie. Znamy je z mitologii greckiej, rzymskiej, chińskiej, czy japońskiej. Były częścią kultury nordyckiej, perskiej, bałtyjskiej. I oczywiście słowiańskiej. Smoki są bardzo chętnie przedstawiane w filmach, w książkach, powstaje mnóstwo dzieł a ich temat. Symbolika smoka jest różnorodna - od pozytywnej po bardzo negatywnej. Smoki są mądre i pomocne, ale u nas, w Grodzie Kraka, raczej budziły grozę....
Seria Legendy Polskie od wydawnictwa Granna to seria gier planszowych, które mają młodego gracza wprowadzić w fascynujący świat naszych pięknych, słowiańskich podań.
"Smok wawelski" to gra, w której będziemy starali się pokonać smoka, ale oczywiście bez żadnej przemocy, a raczej w wesołej zabawie.

Pudełko i co w środku
Ciekawe jest to, że gra ma dwa warianty pudełka. Na jednym z nich jest smok, a na innym rycerze. Nasz egzemplarz to ten z rycerzami.


Zawartość pudełka zachwyca swoimi komponentami! Jest to gra, w której są same kartonowe elementy, dość spore, idealne dla ręki czterolatka. Mamy różne zwierzątka uszyte przez szewczyka Skubę oraz rycerzy, których znamy już z okładki. Elementy te są bardzo grube, kolorowe, pięknie wykonane. Oprócz nich mamy kostkę do gry z kolorowymi ściankami oraz instrukcję, w której znajdziemy zapis legendy


Ale! Najważniejszym, największym i najbardziej urzekającym komponentem jest wielki smok, którego musimy sobie na dodatek sami złożyć, co jest dodatkową frajdą.


Grafika
Ilustracje Mai Barskiej nas urzekły! Są prześliczne, bajkowe, zabawne. Mają w sobie urok dobranocki połączonej w ulubioną baśnią opowiadaną przez mamę.
Smok nie jest strasznym potworem, a przyjaznym, ślicznym zwierzaczkiem, a owce, koń, krowa i inne faktycznie wyglądają, jak ludowe rękodzieło. Każdy rycerz ma swój kolor i herb, dzięki czemu łatwo ich rozróżnić, co sprawia, ze rozgrywka jest dynamiczna.


Wrażenia z grania
Ponieważ jest to gra dedykowana od 4. roku życia, nie można grać bez bez nich! Wiek jest tu idealnie dopasowany, żaden mały gracz nie będzie miał problemu ze zrozumieniem zasad. Jest to typowo gra dla dzieci i dla rodzin z maluchami.
A gra polega na tym, że na ogonie smoka układamy rycerzy (każdego na innym kolorze, niż on sam). Następnie rzucamy kostką i w zależności od tego jaki kolor wypadnie, możemy zrobić jedną z dwóch akcji: albo włożyć smokowi do pyska zwierzaczka z łatką w tym kolorze, co na kostce, albo zdjąć z ogona rycerza - w tym kolorze co na kostce lub z miejsca w tym kolorze. Wygrywa gracz, podczas którego tury smok przechyli się, żeby "napić się" wody z Wisły.


"Smok wawelski" to gra niesamowicie zabawna i dynamiczna. A przy okazji uczy takie maluchy podejmowania decyzji - bo musimy wybrać, czy wkładamy zwierzaka do pyska, czy zdejmujemy rycerza - co jest bardziej opłacalnym ruchem?
Rozgrywka trwa na tyle krótko, by dzieci nie znudziły się nawet po kilku partiach.
Dzieciaki, z którymi grałam, za każdym razem były zachwycone. Ta kolorowa gra z trójwymiarowym smokiem budzi zachwyt i bardzo pozytywne emocje, nawet wśród dorosłych.


Plusy:
+ trójwymiarowy smok
+ bardzo proste zasady
+ śliczne grafiki

Gra jest dla Ciebie, jeśli:
- lubisz grac z dziećmi
- cenisz gry piękne
- chcesz dzieci nauczyć podejmowania decyzji

Dziękuję wydawnictwu Granna za kolejne zwierzęta w naszym gospodarstwie :)



Komentarze