Magazynier - uwaga na myszy! - recenzja #61


Wydawca: Nasza Księgarnia
Autor: Jog Kung
Ilustracje: Roman Kucharski, Tomek Larek
Gra dla 2-4 graczy
Wiek: 8+
Czas rozgrywki: 20 minut
Rok wydania: 2019

Magazynier to kolejna po "Krukach" nowość od Naszej Księgarni, w której przede wszystkim zachwycają grafiki. Jest to śliczna, prosta gra familijna, która na pewno Was zaskoczy. No bo kto to widział, żeby tak nudny temat, jak praca w magazynie, ubierać w szaty gry planszowej? Okazuje się, że każdą tematykę można zaangażować, jeśli da się jej dobrą mechanikę i świetne ilustracje.

Pudełko i co w środku
W małym kompaktowym pudełeczku z zabawną ilustracją na wierzchu znajduje się 40 sporej wielkości kart, na których widnieją skrzynki: z owocami, z warzywami, puste, ale i z niechcianymi gośćmi - czyli myszami. Myszy niestety dają nam na koniec ujemne punkty, więc podczas gry musimy starać się je zakrywać. Bardzo miłym dodatkiem jest też dość gruby notes do zapisywania punktów i ołówek. W środku jest też instrukcja oraz, jak zawsze w grach tego wydawcy, karta mega mocy i naklejka właściciela gry.


Wszystkie elementy wykonane estetycznie, są mocne, trwałe, na pewno rozegramy wiele partii. A dodatkowo na ściankach wewnętrznego pudełka znajdziemy dość sporo wyzwań dotyczących gry, np: zagraj w 2 osoby, zagraj z rodziną, zagraj w swoje urodziny. Obok wyzwań mamy krateczki do odznaczania wykonanych zadań.


Grafika
Na każdej karcie mamy namalowanych 6 skrzyneczek. Każdy element, czy to owoce, czy mysz, czy pusta skrzynka są ukazane bardzo dokładnie, z każdym detalem. Często są bardzo zabawne. Mamy tu mnóstw tzw. easter eggs, czyli niespodzianek. Magazynierzy, którzy wędrują po naszych kartach ucinają sobie drzemkę w pudle, grają w karty, czy np. skaczą w klasy. Ale to już zostawiam waszej uwadze - odnajdywanie ich to rewelacyjna zabawa!
Motyw magazynierów pojawia się na każdym elemencie gry, łącznie z pudełkiem wewnątrz i notesem.
Ilustracje na kartach są bardzo ładne, przyjemne dla oka, bardzo czytelne. Gra się naprawdę przyjemnie, tym bardziej, że karty są dość sporych rozmiarów.


Wrażenia z grania
Zasady gry są bardzo proste. Każdy z graczy układa swój własny magazyn, ale przy okazji musi przyglądać się temu, co robią inni gracze. Dokładamy karty (albo z ręki, albo ze wspólnej puli) tak, aby zakryć część karty, która już leży przed nami lub dołożyć kolejną do jej brzegu. Musimy pamiętać, że myszy nie są dobrze widziane, więc musimy starać się ich pozbyć.
Dostajemy punkty za największą swoją grupę owoców - mnożymy ilość owoców w tej grupie razy ilość grup tych owoców (czyli jeśli mamy najwięcej winogron, to liczymy ile ich jest w tej grupie i liczymy ile w ogóle mamy grup winogron i wtedy te liczby mnożymy). Ale! Jeśli nasz przeciwnik ma najwięcej marchewek, to też przeliczamy je u siebie. Jeśli owoce powtarzają się u graczy, to liczone są tylko raz.



Gra "Magazynier" jest grą spokojna, ale dość szybką, bo trwa tylko 8 rund, a w każdej z nich gracz musi wyłożyć jedną kartę do magazynu. Nie jest to gra dynamiczna, w której musimy szybo podjąć decyzję, mamy na to czas, aby przemyśleć swój ruch.
Jest to gra logiczna, w której sporą rolę odgrywa matematyka, bo przy liczeniu punktów musimy posłużyć się umiejętnością mnożenia, dodawania i odejmowania, więc ma to fajny aspekt edukacyjny.
Magazynier jest też dobrze skalowalny - świetnie gra się we dwójkę, jak i w większym zespole.
Czy gra jest regrywalna? Za każdym razem inaczej układamy karty, inne grupy warzyw, czy owoców zbieramy, więc każda rozgrywka jest inna od poprzedniej. I chętnie zagra się w nią kilka razy pod rząd, własnie dzięki temu, że jest bardzo prosta i szybka. Również dzięki tym dwóm cechom dzieciaki też będą się dobrze bawić, bo gra jest łatwa do wytłumaczenia. Trudnością może być zliczanie punktów w końcowej fazie.
Prosta gra, ale jednak satysfakcjonująca, bo musimy w niej trochę pokombinować. Warto podczas gry obserwować ruchy innych graczy, żeby wiedzieć, jakie towary zbierać również u siebie. To może być również problematyczne dla młodszych graczy, którzy mogą mieć trudność w obliczaniu tego, ile i jakich towarów warto mieć więcej.


Jest to dobra, szybka gra dla całej rodziny, ale z tego, co wiem to i doświadczeni gracze lubią sobie w Magazyniera pograć! Jest na tyle przyjemna, że po rozegraniu jednej partii ma się ochotę na następne.

Plusy:
+ proste zasady
+ piękne grafiki
+ ciekawa mechanika
+ specyficzne punktowanie
+ easter eggs
+ szybka rozgrywka

Gra jest dla Ciebie, jeśli:
- lubisz proste gry rodzinne
- chcesz mieć małą grę, którą można wszędzie ze sobą zabrać
- lubisz szybka rozgrywkę
- cenisz gry ładne

Bardzo dziękuję wydawnictwu Nasza Księgarnia za uzupełnienie towarów ;)






Komentarze